Covered Fund Value = $120,000
Current Benefit Base = $125,000
Current GAW% before Ratchet Date: 4%
Attained Age GAW% after Ratchet Date: 6%
(Current GAW%) x (Current Benefit Base) = 4% x $125,000 = $5,000
(Attained Age GAW%) x (Covered Fund Value) = 6% x $120,000 = $7,200
So, New GAW Amount is $7,200
New Benefit Base is $120,000
New GAW% is 6%
Numerical Example When Reset is NOT Beneficial
Assume the following:
Age at Initial Installment Date: 60
Attained Age: 70
Covered Fund Value = $75,000
Current Benefit Base = $125,000
Current GAW% before Ratchet: 4%
Attained Age GAW% after Ratchet Date: 6%
(Current GAW %) x (Current Benefit Base) = 4% x $125,000 = $5,000
(Attained age withdrawal %) x (Covered Fund Value) = 6% x $75,000 = $4,500
So, because $4,500 is less than current GAW of $5,000, no Reset occurs.
Effect of Excess Withdrawals During the GAW Phase
After the Initial Installment Date, a Distribution or Transfer that is greater than the GAW will be considered an Excess Withdrawal. The Benefit Base will be adjusted by the ratio of the new Covered Fund Value (after the Excess Withdrawal) to the previous Covered Fund Value (after the GAW).
If an Excess Withdrawal occurs, the GAW and current Benefit Base will be adjusted on the next Ratchet Date. When your Benefit Base is greater than your Covered Fund Value, an Excess Withdrawal may reduce your future benefits by more than the dollar amount of the Excess Withdrawal.
Numerical Example Effect of Excess Withdrawals During the GAW Phase
Assume the following:
Covered Fund Value before GAW = $55,000
Benefit Base = $100,000
GAW%: 5%
GAW Amount = $100,000 x 5% = $5,000
Total annual withdrawal: $10,000
So,
Excess Withdrawal = $10,000– $5,000 = $5,000
Covered Fund Value after GAW = $55,000– $5,000 = $50,000
Covered Fund Value after Excess Withdrawal = $50,000– $5,000 = $45,000
Covered Fund Value Adjustment due to Excess Withdrawal = $45,000/$50,000 = 0.90
Adjusted Benefit Base = $100,000 x 0.90 = $90,000
Adjusted GAW Amount (assuming no Benefit Base increase on succeeding Ratchet Date) = $90,000 x 5% = $4,500
Withdrawals taken during the GAW Phase to meet required minimum distribution requirements, in the proportion of your Covered Fund Value to your overall IRA balance (and not taking into account any other IRAs you own), will be deemed to be within the contract limits for your Certificate and will not be treated as Excess Withdrawals. The required minimum distribution